Великобритания е била най-слабата икономика от Г7 през 2017 г. от гледна точка на цялостния растеж, а вотът за излизане от Европейския съюз е имал и други влияния върху страната. Агенция Ройтерс представя няколко примера за влиянието на референдума през 2016 г.
Миграция
Нетната миграция на граждани от Европейския съюз (ЕС) във Великобритания се е свила почти наполовина през 12-те месеца до септември 2017 г., показват официалните данни.
Имиграцията бе една от причините, поради които британците гласуваха за напускане на ЕС. Индустриалните групи обаче се опасяват, че Великобритания става все по-малко привлекателна дестинация за служителите, които те искат – най-вече в сектори като инженерство, строителство и здравеопазване.
Данните от търсенията в Google също предполагат, че броят на хората от други европейски страни, които търсят работа във Великобритания, е достигнало ново дъно.
Инвестиции
Великобритания отдавна изостава спрямо други страни от гледна точка на инвестициите.
Макар че Английската централна банка (АЦБ) очаква бизнес инвестициите да се увеличат тази година, те остават слаби спрямо силата на глобалното икономическо възстановяване. Гуверньорът на АЦБ Марк Карни заяви, че Brexit обяснява слабия растеж в инвестициите във Великобритания.
В сравнение с другите страни сред големите икономики на ЕС вероятността британските производители да приоритизират вида инвестиции с цел подобряване ефективността на производството им е най-ниска, сочи проучване на Европейската комисия.
В същото време най-голяма е вероятността британските заводи просто да заменят износените машини, което само по себе си е последствие от слаби предишни инвестиции, показва проучването.
Слабото планиране на дългосрочни инвестиции създава предизвикателство и за финансовия министър Филип Хамънф, който иска да изкара дългосрочната криза на производителността, стимулирайки бизнес инвестициите.
Несъстоятелност
Британските потребители са притиснати от ускорената инфлация заради поевтиняването на паунда след вота за Brexit и заради слабия ръст на заплащането, утежнявайки още повече продължаващото десетилетие увеличение на нивата на лична несъстоятелност.
Графиката по-долу сравнява ръста на заплащането в реално изражение спрямо броя на личните доброволни споразумения – вид несъстоятелност, която все още не е фалит – в Англия и Уелс.
Макар че голяма част от острия ръст напоследък в споразуменията отразява промените в регулациите и пазара на потребителски дълг през 2016 г., има ясна връзка между по-ниските заплати в реално изражение и финансовата умора сред потребителите.
Туризъм
Туризмът във Великобритания се оказва победителят от вота за Brexit. Поевтиняването на паунда направи страната по-привлекателна дестинация за чуждестранните туристи, докато в същото време накара британските да си останат у дома.
Бумът обаче отслабна леко през трите месеца до септември, след като ръстът на чуждестранните туристи спадна до едногодишно дъно.
Валутните движения явно са наистина голям фактор. Посещенията от Северна Америка са намалели с 5% през годината до септември, което отразява по-слабия щатски долар. Посещенията от ЕС обаче са се увеличили с 4%, тъй като еврото укрепна спрямо паунда.
Търговия
Миналата седмица главният икономист на АЦБ Анди Холдейн каза, че комбинацията от силна глобална икономика и слабия паунд е проработило, обвързвайки икономическия растеж с търговията, а не с потреблението.
Търговското министерство на правителството посочва, че според данните нетната търговия е имала положителен принос за икономическия растеж през 2017 г. като цяло за пръв път от шест години.
Въпреки това британският износ по обем е среден по европейски стандарти, което не подкрепя особено тезата, че поевтиняването на паунда е дало на износителите голямо конкурентно предимство в подобряващата се глобална икономика.
Нещо повече, нетната търговия се е отразила негативно на икономическия ръст във Великобритания през второто полугодие на 2017 г. Според икономистите на JPMorgan почти няма или тотално липсват признаците за подкрепа от по-слабата валута.
преди 6 години "Индустриалните групи обаче се опасяват, че Великобритания става все по-малко привлекателна дестинация за служителите, които те искат най-вече в сектори като инженерство, строителство и здравеопазване."Сега разгледайте първата графика, но внимателно. Инженери, строители, медицински лица. Сто про читавите такива идват от... ЕС. Сега забележете от къде идва спада - от ЕС. И последно - кои всъщност се покачват? Тия извън ЕС. А познайте, тия извън ЕС дали са предимно от САЩ, Канада, Австралия, Япония или... отговор Сигнализирай за неуместен коментар